Za każdym razem, kiedy ponownie witamy się z październikiem, na tapetę niemal wszystkich kinomaniaków ponownie wkraczają różnorodne horrory. Filmy grozy mogą mieć bardzo różne cechy. Czasami charakteryzują się typowymi krwawymi scenami, a czasami mają raczej wpływać na psychikę oglądającego, zamiast na jego zmysły wzroku i odczucie obrzydzenia. W zasadzie, jeśli spojrzymy na to z nieco szerszej perspektywy, szybko zrozumiemy, że większość ludzi ma swoją własną wizję horrorów. To na ile jesteśmy w stanie się przestraszyć danego horroru, możemy jednak zawdzięczać tylko producentowi odpowiedzialnemu za produkcję.
Oczywiście nie każdy horror wbrew pozorom ma nas przerazić do szpiku kości. Czasami ta kategoria kinowa po prostu ma za zadanie poruszyć jakieś tabu, które zupełnie nie pasuje do innego gatunku filmowego. Czasami horror może być po prostu smutny ze względu na świat przedstawiony i dramaty, które w nim występują. Niektóre filmy z kategorii horrorów mogą również dla wielu ludzi wydawać się komediami. Tak naprawdę horrory mogą być przerażające, smutne, a nawet zabawne. Wszystko zależy od wizji reżysera.
Elementy strachu, psychologia horrorów, a może typowe slashery oddziałujące na wzrok widza?
Horror to wizja producenta, efekty specjalne i oczywiście historia, która ma za zadanie wprowadzać pewien nastrój. Z całą pewnością kojarzycie popularne w tej kulturze filmy typu gore. Co oznacza ten skrót? Chodzi o to, że w takich produkcjach efekty specjalne mają za zadanie uczynić świat przedstawiony jak najbardziej krwawym. Takie horrory działają na wyobraźnię oglądającego. W takich filmach możemy zobaczyć wiele obrzydzających nas sytuacji, takich jak na przykład ugodzenie kogoś nożem we wrażliwe części ciała lub cięcie tkanki człowieka za pośrednictwem piły mechanicznej.
W przeszłości gatunek gore sprawdził się przede wszystkim w tematyce zombie. Żywe trupy wspaniale wkomponowały się w horrory typu gore. Wszędzie walało się pełno szczątek, odlatywały członki i lało się mnóstwo krwi. O to właśnie chodziło wielu reżyserom, którzy odpowiadali za jak najbardziej krwawe efekty specjalne. Oczywiście nie wszystkie horrory były jednak zawsze związane z kosztowną mechatroniką. Musimy pamiętać o tym, że w przeszłości o wiele trudniej było o organizowanie efektów specjalnych. Były także droższe.