Nowy telewizor w salonie może sprawić, że twoja chęć do oglądania seriali i filmów wraz z rodziną ponownie rozbłyśnie. Błyszczący ekran i ciekawe programy wieczorem z dodatkiem kubka herbaty i talerzem kanapek są tym, czego potrzebuje większość z nas. Oglądanie swojego ulubionego serialu na dużym ekranie może być relaksującym zajęciem po dniu ciężkiej pracy. Na co zwracać uwagę podczas wyboru nowego telewizora? Pragniemy przypomnieć o tym, że mniejsze rozmiary telewizorów mają tendencję do tego, aby nieco zaniżać jakość oglądanego obrazu.
Dlatego często skłaniamy się do tego, aby wybierać nie tylko wysokiej jakości rozdzielczość, ale także celować w telewizory o dużych ekranach. Przed zakupem telewizora powinieneś sprawdzić, jaka będzie rozdzielczość oglądanego przez Ciebie obrazu. Niektórym wystarczy standardowa rozdzielczość poniżej 720p do oglądania programów telewizyjnych. Inni celują raczej w rozdzielczość HD. Jednakże najbardziej wymagający klienci nie schodzą poniżej telewizorów z ekranami Ultra HD, czyli 4K.
Czy wybieranie jak najwyższej rozdzielczość i jakości obrazu ma sens? Być może niektórzy po prostu przepłacają?
Jeśli oglądasz starą płytę DVD SD na telewizorze 4K, może on próbować przeskalować obraz, aby wyświetlić go w wyższej rozdzielczości. To, jak dobrze pokona tę lukę, zależy w dużej mierze od jakości urządzenia i jego wewnętrznych procesorów. Może się to znacznie różnić w zależności od modelu i definicji, dlatego warto upewnić się, że oglądasz głównie HD, a nie obraz SD. Wbrew pozorom wiele osób nie wykorzystuje wysokiej rozdzielczości. Czasami obraz poradzi sobie z przekonwertowaniem starej rozdzielczości na nowszą jakość. Niestety nie każde nagranie pozwoli na takie działanie.
Dlatego uważamy, że kupowanie jak najdroższego, największego i najpotężniejszego telewizora ma sens tylko wtedy, gdy wiemy, co robimy. Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach osoby kupujące telewizory z ekranem 4K, często oglądają filmy jedynie w rozdzielczości HD. Co więcej, wielu z nich poszukuje telewizora 8K, czyli następny 4K. Pomimo tego, że nie wykorzystują nawet poprzedniego poziomu rozdzielczości na ekranie swojego sprzętu.